Rječnička baza sastoji se od 116.516 osnovnih riječi (natuknica), od toga 67.049 imenica, 15.699 glagola, 20.154 pridjeva, 7.017 priloga, 111 prijedloga, 72 veznika, 152 broja, 102 zamjenice, 98 čestica i 302 uzvika. Uz osnovne riječi i njihove definicije bazu sačinjavaju i primjeri (oko 60.000), sintagmatski izrazi (oko 18.000) i frazeološki izrazi (oko 10.000). Porijeklo riječi objašnjeno je u zoni etimologije, a porijeklo osobnih imena i prezimena (antroponimi) te geografskih imena (toponima) objašnjeno je u zoni onomastike. Rječnička baza Hrvatskog jezičnog portala nastala je na temelju rječničkih i leksikografskih izdanja Novoga Libera u proteklih 15 godina:
Rječnička baza neprestano se nadopunjuje i korigira. Zone onomastike (autorica Dunja Brozović Rončević) i etimologije (prof. dr. Ranko Matasović) izrađene su za izdanje Hrvatski enciklopedijski rječnik (2003).
Struktura rječničkog članka sastoji se od sljedećih mogućih dijelova (svaki je detaljnije objašnjen u pripadajućem *.pdf dokumentu):
Prikaz rječničkog članka podijelili smo na šest modula (osnovni gramatički podaci, definicija, sintagma, frazeologija, onomastika i etimologija).
gláva
gláva ž 〈A glȃvu, N mn glȃve〉
jednina
N glava
G glave
D glavi
A glavu
V glavo
L glavi
I glavom
množina
N glave
G glava
D glavama
A glave
V glave
L glavama
I glavama
Izvedeni oblici zaseban su dio Hrvatskog jezičnog portala. To je baza koju sačinjavaju svi gramatički oblici riječi nastali deklinacijom (sklonidbom), konjugacijom (sprezanjem) i komparacijom (stupnjevanjem). Za sada su na Hrvatskom jezičnom portalu dostupni izvedeni gramatički oblici za 41.190 imenica, 19.298 pridjeva i 12.011 glagola. Izvedene gramatičke oblike riječi za Hrvatski jezični portal izradila je tvrtka Infolingua©.
Font Libersina © originalan je font prvenstveno izrađen za prikazivanje rječničke baze Novoga Libera na webu. Autor fonta je Siniša Reberski, docent na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Na Hrvatskom jezičnom portalu dostupna su četiri člana porodice Libersina: Normal, Bold, Italic i Bold italic u true type formatu. Font obuhvaća slovne i ostale tipografske znakove potrebne za latinično pisanje južnoslavenskih jezika, za zapadno i istočno europske jezike, grčki te ostale jezike važne za hrvatsku etimologiju. S oblikovnog stajališta font Libersina je renesansna antikva kaligrafskog tipa. Kao i drugi renesansni fontovi odlikuje se principom visoke međusobne harmonije linija i decentnim serifima. Vrlo je čitljiv, ujednačene je boje teksta, racionalno koristi prostor i izuzetno je senzibiliziran za hrvatski jezik. Font Libersina © možete preuzeti ovdje.